Po Ludzku o Pieniądzach

Po Ludzku o Pieniądzach

  • 概覽
  • 聲音
概覽
himalaya
166 聲音
„Pieniądz jest dobrym sługą, ale kiepskim panem.”Drogą do wolności finansowej są świadome decyzje. Najlepiej by były oparte na zrozumieniu, jak to wszystko działa w praktyce. W końcu mamy dostęp do stron internetowych, publikacji i materiałów z tej dziedziny. Dlaczego w takim razie nie korzystamy z wiedzy, którą mamy pod ręką?Dla wielu osób finanse to skomplikowany świat niezrozumiałych klauzul pisanych drobnym drukiem.W Internecie wystarczy kilka kliknięć, aby trafić na wielu samozwańczych guru biznesu i zarabiania. Można odnieść wrażenie, że żeby odnieść finansowy sukces, trzeba być ekspertem w tej dziedzinie i jest to świat zarezerwowany tylko dla wybranych. Nic bardziej mylnego. Radosław Budnicki, mentor i coach, twórca popularnego podcastu „Lepiej teraz” rozmawia ze swoimi gośćmi o tym, jak odnaleźć się w finansach oraz o tym, jak sprawić, aby pieniądze dobrze służyły realizacji naszych celów życiowych.Po ludzku i zrozumiale. Tak jak się o tym normalnie rozmawia ze znajomymi – bez reklamowych sloganów i naukowych definicji.Posłuchaj o tym jak zarządzać swoimi finansami. Wybierz swoją własną ścieżkę do finansowej wolności i posłuchaj jak do tego podchodzą eksperci odpowiadający na pytania Radosława Budnickiego. Zdecyduj co z wielu ofert dostępnych na rynku jest dla ciebie najlepsze, czego rzeczywiście potrzebujesz. Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.Generali Investments Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. działa na podstawie decyzji Komisji Papierów Wartościowych (obecnie: Komisja Nadzoru Finansowego) z dnia 1 czerwca 1995 r., nr decyzji KPW-4073-1\95.
查看更多
聲音
166聲音

Dzisiaj moim gościem jest Joanna Kądziołka, rzeczniczka prasowa Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste, która przybliży nam termin „zero waste”. Porozmawiamy o tym dlaczego warto zainteresować się tą filozofią i stylem życia. Zastanowimy się też w jaki sposób możemy zaoszczędzić pieniądze, a może nawet zarobić przechodząc na zero waste. Z nagrania dowiecie się: - Czym zajmuje się Joanna? - Co oznacza określenie zero waste? - Kto wymyślił ideę zero waste? - Czy w Polsce się zwiększa popularność tej idei? - Czy skupy makulatury w PRL to było zero waste? - W jaki sposób objawia się zero waste w codziennym życiu? - Jakich pięć zasad można wprowadzić w swoim życiu aby nie produkować zbędnych odpadków? - Czy przeciętny pracujący człowiek może prowadzić dom bez odpadów? - Jakie zmiany trzeba wprowadzić w domu? - Czy przejście na zero waste jest trudne? Z czym się wiąże? - Czy można zacząć od less waste i potem przejść na zero waste, czy od razu trzeba dążyć do „zero waste”? - Jakie są korzyści finansowe z przejścia na zero waste? Jak przejście na zero waste wpływa na budżet domowy? - Czy da się zarobić na zero waste, a nie tylko oszczędzić? - Dlaczego warto być zero waste? - Jakie są pułapki takiego podejścia? Zapraszam do wysłuchania i komentowania. Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.

Dzisiaj moim gościem jest Jolanta Lewandowska-Bitkowska, HR biznes partnerka oraz ekspertka w grupie Pracuj.pl, która na co dzień wspiera rekruterów. Będziemy rozmawiać o pracy hybrydowej, o tym, z czym się wiąże praca z domu, co na jej temat myślą pracownicy, co pracodawcy, a co pokazują badania. Z nagrania dowiecie się: - Czym zajmuje się Jolanta? - Co to takiego praca hybrydowa? - Czy ludzie preferują ten rodzaj zatrudnienia? - Czy teraz mamy boom na taką formę zatrudnienia? - Czy są branże, w których sprawdza się model zatrudnienia w całości oparty o pracę zdalną? - Czy praca hybrydowa jest zdrowa? - Komu pasuje taka forma zatrudnienia? - Jakie firmy dobrze funkcjonują w modelu pracy hybrydowej? Czy to zależy od branży? - Komu nie pasuje ten tryb pracy? Czy jest to kwestia pokoleniowa, czy może miejsca w firmowej hierarchii? - Jaki wpływ na przychody firm ma praca hybrydowa? - Jak wygląda w praktyce przechodzenie na pracę hybrydową? Czy firmy wspomagają w tym procesie pracowników? - Czy praca hybrydowa zmieniła też poziom wynagrodzeń pracowników? - Jak wyglądają oferty pracy hybrydowej w ogłoszeniach? Czy widać wzrost takich ofert? - Co mówią wyniki badań rynku pracy na temat pracy hybrydowej? - Jak Polska wygląda na tle innych krajów? - Jaki jest trend na rynku? - Jak będzie wyglądała przyszłość takiej formy zatrudnienia? Zapraszam do wysłuchania i komentowania. Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.

Dziś moim gościem jest Marzena Buczkowska-German, ekspertka portalu wakacje.pl. W jaki sposób wypoczywamy i ile nas to kosztuje w 2022 roku – to główny wątek naszej dzisiejszej rozmowy. Z nagrania dowiecie się: - Czym się zawodowo zajmuje pani Marzena? - Czy to prawda, że po lockdownach Polacy masowo wyjeżdżają na wakacje? - Gdzie rodacy wolą odpoczywać? W Polsce, czy za granicą? - Czy są badania pokazujące z jakiego typu wakacji Polacy są najbardziej zadowoleni, jeśli chodzi o formy wypoczynku? - Jakie kierunki są najbardziej popularne? - Bez jakiej kwoty nie warto myśleć o wakacjach w 2022? Ile trzeba mieć pieniędzy, żeby zacząć planować wyjazd wakacyjny 4 osobowej rodziny w Polsce lub za granicą? - Ile średnio Polacy wydają na wakacje na osobę? - Morze, góry, jeziora, agroturystyka, a może las? Co się najbardziej kalkuluje? - Jaki rodzaj kwater ma najbardziej przystępne ceny? - Czy rachunki grozy nad morzem to mit, czy fakt? - Czy to prawda, że rosnące ceny powodują skracanie czasu urlopu wypoczynkowego? - Czy survival, biwaki są bardziej popularne ze względu na wysokie koszty hoteli? - Kto dziś jeździ na wakacje? Kogo na to stać? - Jakie są wymarzone wakacje pani Marzeny? Zapraszam do wysłuchania i komentowania. Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.

Dzisiaj moim gościem jest Aleksander Szymerski, zarządzający funduszami Generali Investments TFI, ekspert od tego, co finansiści nazywają długiem. Porozmawiam z nim o obligacjach i innych papierach dłużnych. Z nagrania dowiecie się: - Potocznie mówi się, że taka osoba jak Aleksander pracuje w dziale dłużnym – na czym to polega? - Czym się różni dług w obligacjach od długu w kredycie? - Czym obligacje się różnią od akcji i innych instrumentów finansowych? - Czy fundusze dłużne i obligacyjne to jest to samo? - Jak inwestuje się w obligacje? Gdzie można je kupić? - Jakie rodzaje obligacji występują na rynku? - Jak można na nich zarobić? - Od czego zależy zysk z obligacji? - Czy na obligacjach można stracić? Na jakich i kiedy? - Czy każda obligacja jest tak samo bezpieczna? Od czego to zależy? - Czy kraje mogą nie spłacić długu z obligacji? Czy to się zdarza? - Komu rekomendujesz inwestowanie w obligacje? - Teraz bardzo modnym tematem są obligacje indeksowane inflacją. Co to jest? Czy obligacje mogą nas obronić przed inflacją? - Co teraz się dzieje na rynku obligacji? - Czym różni się inwestowanie indywidualne od tego, czym zajmują się zarządzający? Zapraszam do wysłuchania i komentowania. Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.

Dziś porozmawiam z Katarzyną Borzym-Grzesik, absolwentką kierunków ekonomii, psychologii i filozofii, obecnie pracującą nad doktoratem z ekonomii behawioralnej na SGH. Ta autorka wielu publikacji i nauczycielka przybliży nam temat psychologii inwestowania. Z nagrania dowiecie się: - Kim jest i czym się zajmuje Katarzyna? - Jesteśmy w sytuacji stresowej i kryzysowej, panuje duża niepewność. Na czym się oprzeć, gdy wszystko się zmienia? - Co jest ważniejsze przy inwestowaniu? Znajomość matematyki, ekonomii czy psychologii? A może wyczucie? - Dlaczego myśląc o inwestowaniu warto poznać psychologię? Jak wpływa na nasz portfel? - Skąd bierze się indywidualna skłonność do ryzyka? - Różne typy inwestorów - co najbardziej wpływa na to jak inwestujemy, czy to jest kwestia takich standardowych zmiennych jak płeć, wiek lub wykształcenie? A może poziom zamożności? - Na czym polega odroczona gratyfikacja i jak wpływa na stan konta? - Jak inwestują ludzie skłonni do ryzyka? Czy to się opłaca na dłuższą metę? - Czy to prawda, że skłonność do ryzyka zmienia się z wiekiem? - Czy skłonność do ryzyka w życiu pokrywa się ze skłonnością do ryzyka finansowego? - Jak zbadać swoją skłonność do ryzyka finansowego? Są jakieś testy? - Czy emocje to nasz wróg, jeśli chodzi o zarządzanie finansami? - Czy sztuczna inteligencja może nas wyręczyć w inwestowaniu? - Czy zdarza się, ze człowiek jest psychicznie niezdolny do inwestowania i jeśli tak – czy są jakieś sposoby, żeby z tym walczyć? - Po jakie książki, publikacje lub inne źródła wiedzy o psychologii inwestowania warto sięgnąć? Zapraszam do wysłuchania i komentowania. Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.

Dzisiaj moim gościem jest Natalia Łuczak, blogerka, która prowadzi parentingowy podcast o nazwie Hejmama. Opowiada o nowych początkach i punktach zwrotnych, czyli o zmianie i o tym jak można się do niej przygotować. Z nagrania dowiecie się: - Czym się zawodowo zajmuje się Natalia? - Skąd pomysł na bloga i podcast? - O czym nagrywa i pisze bloga? - Czy pamięta kluczowe momenty, w których zmienia się życie pod względem finansowym? - Jakie są nowe początki w życiu większości ludzi? - Jak przygotowała się finansowo do decyzji o zakupie domu? - Dlaczego lepiej nie realizować marzeń za wszelką cenę? - Co się zmieniło w podejściu do pieniędzy, gdy zaczęli wspólnie z partnerem lepiej zarabiać? - Na jakie momenty w życiu każdej mamy i nie tylko warto się przygotować finansowo? - Co zrobiłaby lepiej przygotowując się do momentów przełomowych w życiu? - Czy w pracy, w której pracuje zabezpieczono Twoją przyszłość emerytalną? Co zrobić jeśli nie ma się etatu? Zapraszam do wysłuchania i komentowania. Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.

Dzisiaj moim gościem jest Monika Kowalczyk, dyrektor zarządzający w firmie K2 Asset Management, z którą będą rozmawiał o tajnikach najmu. Po odcinku o kredytach hipotecznych zgłębiam dalej rynek nieruchomości – czy opłaca się komuś wynajmować mieszkanie? Z nagrania dowiecie się: - Czym się zajmuje Monika? - Na czym polega zarządzanie najmem? - Ile można zarobić na wynajmie jednego mieszkania? - Ile trzeba mieć mieszkań na wynajem, żeby wyciągnąć stabilny dochód? - Ile trzeba zainwestować na początek i czy opłaca się kupować mieszkanie pod wynajem na kredyt? - Jak zmienił się rynek najmu w ostatnim czasie? Co miało na niego największy wpływ? - Czy każde mieszkanie nadaje się pod wynajem, czy trzeba je jakoś specjalnie wybierać? - Czy mądrą decyzją jest trzymanie takiego mieszkania „po babci”, czy lepiej je sprzedać i kupić inne specjalnie pod wynajem? - Czy w obecnych czasach są mieszkania, których nikt nie wynajmie – nawet za przysłowiowy psi grosz? Od jakich mieszkań uciekają najemcy? - Na czym polegają flipy? - Jakie jest ryzyko w tym rodzaju inwestycji? - Ludzie kupując sobie mieszkanie, często nazywają to inwestycją. Kiedy to nie jest inwestycja, a zwykły wydatek? - Jakie są sygnały, które jasno mówią „dość tego wynajmu, czas na sprzedaż”? Zapraszam do wysłuchania i komentowania. Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.

Dzisiaj moim gościem jest Kamil Semczuk, manager ds. zespołu kredytów z Santander Bank Polska S.A, z którym porozmawiam o kredytach hipotecznych. Mamy czas rosnących stóp procentowych i dużej zmienności na rynkach. Co w związku z tym powinna wiedzieć osoba, która zamierza wziąć kredyt na zakup swoich czterech ścian? Z nagrania dowiecie się: - czym na co dzień zajmuje się Kamil Semczuk? - czy w obecnej sytuacji w ogóle opłaca się brać kredyt? - skąd w Polsce pęd do posiadania nieruchomości na własność, skoro w innych krajach standardem jest długoterminowy wynajem? - jaki jest najczęstszy profil kredytobiorcy? - jaki jest najlepszy wiek, a jaka jest najlepsza sytuacja zawodowa na branie kredytu? - jak bardzo różni się branie kredytu przez freelancerów i etatowców? - gdy dzisiaj zaciągamy kredyt lepiej zdecydować się na oprocentowanie stałe czy zmienne? - ile najlepiej mieć wkładu własnego? - jaką strategię najlepiej przyjąć? Brać kredyt z górką, żeby od razu zrobić remont, czy lepiej kupić nieruchomość, a po pewnym czasie wziąć drugi kredyt na remont? - jak się kupuje drugie mieszkanie, np. dla dziecka, to lepiej brać hipotekę na pierwszą nieruchomość, którą już się ma, czy na nabywaną? - jeśli ktoś ma działkę, zamierzał się budować, ale zobaczył ceny materiałów i zajętość ekip i póki co zrezygnował – czy może wziąć kredyt na nowe mieszkanie zabezpieczając się działką? - czy jest jakiś uproszczony sposób, żeby sobie wyliczyć jaką się ma zdolność kredytową? Jaki kredyt może wziąć osoba, która zarabia na rękę 5 tys. zł? - jakie koszty, które trzeba zaplanować, są dodatkowo związane z kredytem, a o których nie każdy musi wiedzieć? - w Polskim Ładzie pojawiła się ulga „na pałacyk”, a obecnie modne jest adaptowanie stajni/obór na cele mieszkaniowe – czy na to też się bierze kredyt hipoteczny? Zapraszam do wysłuchania i komentowania. Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.

Dzisiaj moim gościem jest Przemysław Tkacz, ekspert z Generali Investments TFI, współautor książki „Szkoła krakowsko-warszawska”, z którym porozmawiam na temat tworzenia własnej drogi finansowej. Z nagrania dowiecie się: 1. Czym Przemek zajmuje się na co dzień? 2. Co skłoniło Przemka do napisania książki? 3. Skąd tytuł „Szkoła krakowsko-warszawska”? 4. Dlaczego „Excel śmierci” mimo, że prowadzi do konfliktów w związkach, jest dobrą rzeczą? 4. Czy jest jedna droga finansowa, czy każdy powinien mieć własną? 5. Co powinien zawierać plan drogi finansowej? 6. Kiedy najlepiej zacząć? 7. Jak najlepiej inwestować? 8. Czy oszczędzanie to forma inwestowania? 9. Czy finanse osobiste powinny być częścią naszego życia? 10. Jak to powinno wyglądać w zdrowy sposób? 11. Jak Przemek odreagowuje stresy zawodowe? 12. Jak zmienia się podejście do finansów? Kiedyś mieliśmy do czynienia z tzw. wyścigiem szczurów – czy tak nadal jest, czy coś się zmieniło? Zapraszam do wysłuchania i komentowania. Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.

Dziś przygotowałem odcinek solowy w którym opowiem od czego zacząć, gdy chcemy poprawić swoją sytuację finansową. Zaczynam nim cykl, w którym będę starał się zebrać i usystematyzować metody na poprawę sytuacji finansowej, które przewijały się w rozmowach z ekspertami w poprzednich odcinkach Z nagrania dowiecie się: - dlaczego warto mieć przy sobie notatnik słuchając tego odcinka? - od czego zaczyna się zmiana i dlaczego warto zaczynać od podstaw? - skąd czerpać wiedzę o finansach? - dlaczego bez budżetu nie da się kontrolować wydatków? - dlaczego kluczowe jest wiedzieć na co Cię stać? - kiedy warto pójść do profesjonalisty ze swoimi finansami? - dlaczego pieniądze na karcie kredytowej to nie są Twoje pieniądze? - czy to realny dylemat: płacić kartą czy gotówką? - dlaczego potrzebujemy celów krótko-, średnio- i długoterminowych? - dlaczego przestrzeń dookoła nas jest taka ważna? - czy wizerunek jest wart tego, żeby się dla niego zadłużać? - czy warto robić listy zakupów? - co to znaczy, że możesz mieszkać tylko w jednym pokoju na raz? Zapraszam do wysłuchania i komentowania. Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.

123...17
常見問題
  • Himalaya 是什麼?
    喜馬拉雅國際版,Himalaya 是一款有聲書 App,旨在為全球華人的終身學習提供隨時、隨地、隨心的全新聽書體驗。成為會員,即可以暢聽站內 100,000+ 海量會員內容。
  • Himalaya VIP 有什麼權益?
    你僅需花費每日低至 0.16 美金,就可以立即暢聽 100,000+ 全球銷量超百萬的暢銷有聲書,每週聽一本爆款新書,還有更多預售新書等著你!另可獲得每月 5 張免費體驗卡贈親友的福利,等同於贈送 1 張年卡的價值。
  • 我怎麼享受免費試用?
    現在訂閱 Himalaya VIP 即可享受至少 7 天的免費試用! 免費試用期內,無需付費即可免費暢聽會員包中的全部內容,包含 100,000+ 全球銷量超百萬的暢銷有聲書,和世界名校教授的原聲英文課程。
  • 我該怎麼使用優惠碼?
    在 Himalaya 首⻚選擇「開啟免費體驗」註冊完成之後, 輸入「優惠碼」選擇申請,支付成功後即可開啟 Himalaya VIP 內容免費暢聽權益!
  • 可以在哪收聽?
    Himalaya 提供你隨時隨地想听就听的服務, 可以下載 Himalaya APP 使用手機享受服務,同時也支持網頁版登陸在電腦上享受暢聽服務。
  • Himalaya VIP 的價格是多少?
    Himalaya VIP 採用連續訂閱的模式,按月訂閱價格為 $11.99/月;按年訂閱價格為 $59.99/年。每天僅需 0.16 美元,讓耳朵隨時隨地步入擁有 100,000+ 書籍你的專屬圖書館。
  • 我不想訂閱了,要如何取消?
    通過網頁端訂閱如何取消?
    你可以 點擊這裡 取消訂閱。 在試用期內取消訂閱,則不會自動續費;如果你已經成功續費後取消訂閱,則下個扣款週期不會自動續費。
    通過手機端訂閱如何取消?
    你可以在iTunes/Apple或Google Play設定中取消訂閱。在試用期到期前48小時取消訂閱,則不會自動續費;如果你已經成功續費後取消訂閱,則下個扣款週期不會自動續費。你可以通過以下連結找到如何取消訂閱的詳細資訊:Apple Store取消訂閱方法  Google Play取消訂閱方法

與Himalaya一起

每天15分鐘
在碎片的時間裡,學習一個知識點;通勤時、家務時、運動時,隨時隨地暢聽
每週1本新書
優選最新最熱暢銷書,資深編輯精心挑選榜單佳作,只聽有價值的好書
每年10大系列
商業財經、歷史文化、親子育兒,同系列好書好課一網打盡,帶你深入探究一個主題
app store
google play